x
İletişim Formu

Soğuksu Mahallesi İsmetpaşa Caddesi No:111 45600 Alaşehir/MANİSA
Telefon : +90 (236) 653 10 61
Fax : +90 (236) 654 38 10
E-Mail :
Alaşehir
 
E-Posta Duyuru
Alaşehir Ticaret Ve Sanayi Odası İle İlgili Duyurulardan Haberdar Olabilmek İçin E-Mail Listemize Katılın
 
Etkinlik Takvimi
 
 
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Alaşehir Tanıtım Videosu
 
 
 
 
09.08.2017   2017 YILI İLK İHRACATIMIZ GERÇEKLEŞTİ

İlçemizde 7 Ağustos'ta hasadına başlanan dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultaniye üzümünde ihracat başladı. 50 TIR dolusu üzüm, Alaşehir'de düzenlenen törenle başta Rusya olmak üzere yurt dışına gönderildi.
Geçen yıl yaş üzümde yüzde 80'le en büyük pazar olan Rusya'nın uyguladığı ambargo nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan üzüm üreticisinin yüzü, bu pazarın yeniden açılmasıyla gülmeye başladı. Üzüm bağlarında hareketli günler yaşanırken, ihracatın başlaması nedeniyle Alaşehir Gümrük Müdürlüğü TIR Parkı'nda tören düzenlendi. Törene, Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun, Alaşehir Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Soygür, Alaşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Seyhan Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve ihracatçılar katıldı.
Protokol üyeleri tarafından temsili olarak 4 TIR'ın mühürlenmesinin ve Alaşehir İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit'in yaptırdığı duanın ardından ilk ihracat TIR'ları yola çıktı. Bir yıl sonra Rusya'ya üzüm ihracatının tekrar başlaması sevinçle karşılandı.
Törenin ardından açıklama yapan Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun, "Yaş meyve ihracatının başkenti Alaşehir'de, bugün Sultaniye üzümlerinin ilk ihracatını yapmak üzere toplandık. İnşallah bu sezon çiftçimiz için umut edildiği gibi güzel olur, hak ettiği değeri bulur ve karşılığında da parasını alabilir" dedi.
Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık da üzümün başkenti olmaktan mutlu olduklarını belirterek, "Bu sezonun herkese hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Biz gümrük idaresi olarak ihracat süreçlerinin ne kadar zor olduğunun idrakinde olan bir kurumuz" dedi. Bir sorun çıkmaması için gerekli önlemleri aldıklarını belirten Nihat Kınık, "Geçen yıl, buradan yola çıkan 10 bin 300 civarında TIR'ın hemen hemen tamamına yakını yaş sebze ve meyve ihracatıdır. Çok şükür hiçbir sorunumuz yok. Bugün 50 TIR'ımız yola çıkacak. Bu sayı her geçen gün giderek artacaktır. Kirazda sezon kapandı biliyorsunuz ama üzümlerle birlikte bu yıl 10 binin üzerinde TIR'ın çıkış yapmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Bugün 4 Kişi Toplam 13450 Kişi