x
İletişim Formu

Soğuksu Mahallesi İsmetpaşa Caddesi No:111 45600 Alaşehir/MANİSA
Telefon : +90 (236) 653 10 61
Fax : +90 (236) 654 38 10
E-Mail :
Alaşehir
 
E-Posta Duyuru
Alaşehir Ticaret Ve Sanayi Odası İle İlgili Duyurulardan Haberdar Olabilmek İçin E-Mail Listemize Katılın
 
Etkinlik Takvimi
 
 
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Alaşehir Tanıtım Videosu
 
 
 
 
Projeler
Projeler

OKUL ÜZÜMÜ PROJESİ

 

OKULLARDA KURU ÜZÜM DAĞITIMI MANİSA'YI SEVİNDİRDİ

 

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu'nun tüm okullarda yılda 60 bin ton kuru üzüm dağıtılacağına yönelik açıklaması Manisa'daki ziraat odaları ile ticaret borsasında heyecan yarattı.

 

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu'nun tüm okullarda yılda 60 bin ton kuru üzüm dağıtılacağına yönelik açıklaması Manisa'daki ziraat odaları ile ticaret borsasında heyecan yarattı. Borsa Başkanı Sadık Özkasap, projeyle kentin çekirdeksiz kuru üzümünün daha çok ön plana çıkacağını vurguladı.

 

Geçen cumartesi günü partisinin il başkanlığı kongresine katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun tüm okullara yılda 60 bin ton kuru üzüm dağıtılacağına yönelik açıklaması, Manisalıları sevindirdi. Okullara kuru üzüm dağıtılmasına yönelik geliştirilen 'Okul Üzümü, Akıl Üzümü' projesinin mimarı AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş'ın Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap'ı ziyaretinde konu tekrar konuşuldu. AK Parti Manisa İl Başkanı Zülfikar Gürcan ile il yönetiminin de katıldığı ziyarette Özkasap, "Hem üzümün tanıtımı, iç tüketiminin artırılması ve yeni nesillere beslenme alışkanlığının kazandırılması konusunda gerçekten önemli bir proje hayata geçiriliyor. En önemli nokta kuru üzümün iç piyasadaki değeri ve tüketimi artacaktır. Böyle gelecek nesillerimiz sağlıklı yetişirken, üzüm üreticilerimizde sevinecektir" dedi. Ülkenin çekirdeksiz kuru üzümünün yüzde 95'nin Manisa'da üretildiğini dile getiren Borsa Başkanı Özkasap, "Dünyada ülkemiz, Manisa'nın sağladığı potansiyel ile Amerika'dan sonra ikinci büyük üreticidir. Ancak iç tüketimde vatandaşlarımız bu kıymetli üründen neredeyse hiç faydalanmamaktadır. Bu projeyle artık kuru üzüm iç piyasada büyük önem kazanacaktır. Ayrıca Manisalı üzüm üreticilerimizde kazanacaktır" dedi.

SAĞLIKLI BESLENME VE ALIŞKANLIĞINI SAĞLAMAK

Başbakan Davutoğlu'nun açıklanmasından büyük memnuniyet duyduğunu, üreticiler için de açıklamanın sevinç yarattığını söyleyen AK Parti Milletvekili Yurttaş, amaçlarının haftada üç gün 45 gramlık üzümle okul çağındaki çocuklara sağlıklı beslenme ve bu alışkanlığı kazandırmak olarak açıkladı. AK Parti Manisa Milletvekili Yurttaş ayrıca 'Okul Üzümü Akıl Üzümü' projesinin ayrıntıları hakkında Ticaret Borsası yönetimine slayt eşliğinde bilgi verdi.

 

ARZ FAZLALIĞI SORUNU AÇISINDAN ÖNEMLİ

Öte yandan TARİŞ Üzüm Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Türker yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Davutoğlu'nun kuru üzüm dağıtımıyla ilgili açıklamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türker, "TARİŞ olarak, bugüne kadar okullarda üzüm dağıtılması yönünde sürekli talepte bulunduk ve yetkililer nezdinde dile getirdi. Bu projenin, ülkemizde genç nesillerin üzüm ürünü ile tanışması ve üzüm tüketim alışkanlığının kazanılmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. Yıllardır çekirdeksiz kuru üzümde yaşanan arz fazlalığı sorunu nedeniyle karşılaşılan fiyat istikrarsızlığının önüne geçebilmek için de bu proje önemli bir imkan sunacaktır" dedi. Üzüm üreticilerine de seslenen Türker, "Üzüm üreticilerimiz bu açıklamadan sonra açığa üzüm dökmemelerini istiyoruz" dedi.

 

 

SULTANİYE ÜZÜMÜ OLMASINA DİKKAT EDECEK

'Alaşehir Sultaniye Üzümü' tescilini alabilmek için üç yıl önce Türk Patent Enstitüsü'ne başvuran ve işlemlerin sürdüğünü belirten Alaşehir Ticaret ve Sanayi Odası da karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Alaşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Seyhan, "İyileştiren ve Güzelleştiren' Alaşehir Sultaniye çekirdeksiz kuru üzümün tanıtımı için bugüne kadar yaptığımız çalışmaların Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu tarafından da kabul görmesi doğru yolda olduğumuzu göstermiştir. Bu da bizi ekip olarak mutlu etti. Oda olarak Alaşehir Sultaniye çekirdeksiz üzümün dünya çapında tanıtımı için başlattığımız tescil çalışmaları hala devam ediyor. Tanıtım amaçlı yaptığımız çalışmalarda Türk Hava Yolları'na Üzüm dağıtımı öğrenciler arası düzenlediğimiz yarışmalar ve örnek olarak öğrencilere dağıttığımız üzümler, bölge milletvekillerimiz ve sivil toplum örgütlerinin de destek vermeleri ile önemli bir yol kat ettik. Sayın başbakanımız da bu çalışmaları uygun görüp üzümün dağıtılmasına takdir buyurdular. Bu bizi çok sevindirmiştir. Yaptığımız araştırmalarda Avrupa ülkelerinde her öğrenciye günlük 15 gramlık paketler halinde üzüm dağıtılıyor. Bu da öğrencinin bir günlük enerji ihtiyacını karşılayabiliyor. Üzümün öğrenciye vereceği enerjiyi karşılarken, aynı zamanda üzümün yanında kültürümüzün de tanıtılmasını düşünüyoruz. Bunun içinde üzüm paketleri üzerinde başta Manisa Tarzan'ı ve Fatih Sultan Mehmet olmak üzere kentte yaşamış şehzadeler, Keloğlan, Nasrettin Hoca, Mevlana, Yunus Emre gibi kültür değerlerimizin de tanıtılmasının uygun olacağını düşünüyoruz. Üzümün temini ve dağıtımı aşamasında ürünümüzün başta İran Üzümü olmak üzere başka üzümlerle karıştırılmaması konusunda takipçisi olacağız. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Bugün 16 Kişi Toplam 48924 Kişi