x
İletişim Formu

Soğuksu Mahallesi İsmetpaşa Caddesi No:111 45600 Alaşehir/MANİSA
Telefon : +90 (236) 653 10 61
Fax : +90 (236) 654 38 10
E-Mail :
Alaşehir
 
E-Posta Duyuru
Alaşehir Ticaret Ve Sanayi Odası İle İlgili Duyurulardan Haberdar Olabilmek İçin E-Mail Listemize Katılın
 
Etkinlik Takvimi
 
 
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Alaşehir Tanıtım Videosu
 
 
 
 
19.07.2018   SEYHAN; TMO FİYATLARI BİR AN ÖNCE AÇIKLAMALIDIR

SEYHAN; TMO FİYATLARI BİR AN ÖNCE AÇIKLAMALIDIR

Üzüm üreticisinin 1 yıllık emeğinin karşılığını alacağı hasat sezonu başladı. Sezonun üreticilere hayırlı uğurlu olmasını temenni eden Alaşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Seyhan, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 2018 sezonu için kuru üzüm taban fiyatlarını bir an önce açıklaması gerektiğini ve fiyatın asgari 1.5 dolar olmasını talep ettiklerini söyledi.

İlçemizin tek günlük gazetesi olan 5 Eylül Gazetesi sahibi Zekeriya İspat’ı Makamında ziyaret eden Alaşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Seyhan, üreticilerin 1 yıllık alın terinin karşılığını alacağı üzümde hasat döneminin başladığını belirterek, TMO'nun kuru üzüm taban fiyatlarını bir an önce gerektiğini söyledi. 2017 yılına göre 2018 yılda asgari yüzde 20 rekolte düşüklüğü beklendiğini ifade eden Seyhan, kuru üzümde fiyatların netleşmesinin yaş üzüme de olumlu yansımalarının olacağını belirtti.

"TABAN FİYATI ASAGARİ 1.5 DOLAR AÇIKLANMALI"

2018 yılında meydana gelen hava ve doğa olayları nedeniyle 2017 yılına göre rekoltenin yüzde 20 daha az gerçekleşeceğini dile geren Başkan Seyhan, "TMO'nun geçen yıl piyasaya girmesi üreticiyi ziyadesiyle mutlu etti. Taban fiyatlarının açıklanması piyasayı dengeleyeceği gibi, yaş üzüm ihracatını da olumlu yönde etkileyecektir. Doğru bir planlama ile 400 milyon dolar olan ihracat hacmimiz bu yıl 600 milyon dolarları görecektir. Üreticilerimizin alın terinin yere düşmemesi için de taban fiyatlarının asgan 1.5 dolar yani 7.00-7.50 TL olarak açıklanmasını bekliyoruz.'dedi.

"DEVLETİMİZDEN BU YILDA ALİ-CENAPLIK BEKLİYORUZ"

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda devletimizden ali-cenaplık beklediklerini ifade eden Seyhan. 2017 yılında başlatılan güzelliklerin bu yılda sürmesini ümit ediyoruz. Dünya piyasasının bir an önce şekillenmesi ve bilhassa üreticinin emeğinin karşılığım alabilmesi için taban fiyatlarının geç kalınmadan açıklanması şart. Bilindiği üzere erkenci türlerinde hasat ve ihracat sezonu start aldı. Sultani üzümde de 22 Temmuz'da ihracat sezonu açılıyor. Bu sebepledir ki; planlı ve program yol izlenmeli, dünya genelinde var olan rekolte kayıpları avantaja çevrilmelidir diye düşünüyorum.”şeklinde konuştu.

 

Bugün 15 Kişi Toplam 5089 Kişi